Politik for support af Webex App
list-menuHar du feedback?
Webex-app-supportpolitik giver en klar køreplan for planlagte udgivelser og understøttede appversioner.

Kanaler

De to kanaler, der er tilgængelige for Webex App-desktopdateringer, er:

  • Seneste (månedlige udgivelser)
  • Langsom (udgives hver 4. måned) — Denne mulighed er kun tilgængelig efter anmodning. Hvis du vil anmode om adgang til langsom kanal (kadence) til Webex-appopdateringer til din organisation, skal du kontakte din Cisco-repræsentant eller Cisco-support.

Indstillinger for udsættelse er tilgængelige for begge kanaler. Du kan finde flere oplysninger under Webex App- skrivebordsopdateringskon trolelementer.

Tidsplan for udgivelser

Den seneste kanalversion frigives typisk den første tirsdag i hver kalender måned.

Den langsomme kanalversion frigives typisk den sidste tirsdag i måneden. I 2026 vil langsomme kanaludgivelser være i marts (46,3), juni (46,6) og oktober (46,10).

Udgivelserne ruller gradvist ud over 7 dage.

For sikkerhedsopdateringer eller væsentlige fejl ruller en patch typisk ud over tre dage.

Understøttede versioner

For at sikre et højt sikkerhedsniveau og adgang til de nyeste funktioner håndhæver Webex en begrænset levetid for sine desktop-klienter. Det kræver en ny minimumsversion hver fjerde måned.

Slutning af support

Afslutning af support betyder, at vi stopper med at frigive programrettelser til denne version, og tekniske supportteams understøtter ikke længere den version.

Webex App understøtter de seneste to versioner pr. kanal (n og n-1).

For eksempel:

  • I september i et typisk år understøtter den seneste kanal 4x9 og 4x.8, og den langsomme kanal understøtter 4x,6 og 4x.2.
  • I september 2026 understøtter den seneste kanal 46.9 og 46.8, og den langsomme kanal understøtter 46.6 og 46.3 på grund af 2026s ændrede Slow Channel-tidsplan.

Versioner, der er ældre end den mindste understøttede version, fortsætter med at fungere, indtil de når deres udgangsdato, typisk 10 måneder efter den første udgivelse.

Seneste kanal

Vi opfordrer alle kunder til at holde sig på den seneste udgivelse, når det er muligt.

Udgave Udgivelse Slutningen af livet (advarsel) Slutningen af livet
46.9 (nuværende)September 2026Juni 2027Juli 2027
46.8August 2026Maj 2027Juni 2027
46.7Juli 2026April 2027Maj 2027
46.6Juni 2026Marts 2027April 2027
46.5Maj 2026Februar 2027Marts 2027
46.4April 2026Januar 2027Februar 2027
46.3Marts 2026December 2026Februar 2027
46.2Februar 2026November 20261. december 2026
46.1Januar 2026Oktober 20263. november 2026
45. 12December 2025September 202613. oktober 2026
45.11November 2025September 202613. oktober 2026
45.10 Oktober 2025September 202613. oktober 2026
45.9September 2025Juni 20268. juli 2026
45.8August 2025Maj 20269. juni 2026
45.7 Juli 2025April 20265. maj 2026
45.6Juni 2025Marts 20267. april 2026
45.5Maj 2025Februar 202611. marts 2026
45.4April 2025December 20253. februar 2026
45.3Marts 2025December 20253. februar 2026
45.2Februar 2025November 20253. december 2025
45.1 Januar 2025Oktober 20254. november 2025
44.12December 2024September 202513. oktober 2025
44.11November 2024August 20253. september 2025
44.10Oktober 2024August 20253. september 2025
44.9September 2024Juni 20251. juli 2025
44.8 August 2024Maj 20253. juni 2025
44.7Juli 2024April 20257. maj 2025
44.6 Juni 2024 Marts 20258. april 2025

Langsom kanal

Udgave Udgivet Slutningen af livet (advarsel) Slutningen af livet
46.10 (fremtidig)Oktober 2026Juli 2027August 2027
46.6 (nuværende)Juni 2026Marts 2027April 2027
46.3Marts 2026Januar 2027Februar 2027
45.10Oktober 2025September 202613. oktober 2026
45.4April 2025Januar 20263. februar 2026
44.10 Oktober 2024August 20253. september 2025
44.6 Juni 2024 Marts 2025 8. april 2025

End of Life betyder, at denne version blokeres fra brug, og tekniske supportteams understøtter ikke den version.

  • Du opfordres til at opdatere din app til den nyeste version cirka 30 dage før udløbet af livet.

  • Hvis du forsøger at bruge Webex-appen efter udløbet af levetiden, vil du se denne prompt, og appen bliver ubrugelig. Du skal opgradere til en understøttet version, før du kan deltage i møder, foretage opkald, sende beskeder eller bruge andre funktioner.

VDI-miljøer

Webex-appen, der fungerer i VDI-tilstand, giver ikke advarsler eller låser brugere, der kører ikke-understøttede versioner. Administratorer skal sikre, at Webex-appen konstant opdateres til en understøttet version.

Regelmæssig opdatering af Webex-appen i VDI-tilstand er afgørende for at opretholde sikkerhed og optimere brugeroplevelsen.

Tidsplan for udgivelser

Webex App til mobile udgivelser typisk den første tirsdag i hver kalendermåned. Udgivel serne ruller gradvist ud over 14 dage.

Langsom kanal gælder ikke for mobilapps. Brug MDM-løsning til at administrere versionerne på enheder. For mere information, se her.

Understøttede versioner

Webex håndhæver en begrænset levetid for sine mobile klienter for at sikre et højt sikkerhedsniveau og adgang til de nyeste funktioner.

  • Vi anbefaler, at du bruger de nyeste versioner af de apps, der er tilgængelige i iOS- og Android-appbutikkerne.
  • Hvis du bruger en version af appen, der er mere end seks måneder gammel, kan du blive tvunget til at logge ud af appen.

OS-krav

  • iPhone og iPad

    • Vi understøtter de tre seneste store udgivelser af iOS og iPadOS.

      Nuværende support (indtil 7. juli 2026): iOS 17, iOS 18 og iOS 26; iPadOS 17, iPadOS 18 og iPadOS 26.

      Kommende ændringer: Fra og med udgivelsen af Webex App 46.7 den 7. juli 2026 afslutter vi understøttelsen af iOS 17 og iPadOS 17.

      • Eksisterende brugere: Du kan fortsætte med at bruge Webex App 46.7 på disse operativsystemer indtil 2. februar 2027. Vi anbefaler kraftigt, at du opgrad erer dit operativsystem inden denne dato for at bevare adgangen til de nyeste funktioner og sikkerhedsopdateringer.
      • Nye brugere: Efter 7. juli 2026 kan du ikke downloade Webex- appen på iOS 17 eller iPadOS 17.

      Fremtidig support (efter 7. juli 2026): iOS 18, iOS 26 og iOS 27; iPadOS 18, iPadOS 26 og iPadOS 27.

    • VisionOS

      • Vi understøtter de to seneste store udgivelser af VisionOS.

        • Nuværende support (indtil 7. juli 2026): VisionOS 1.0, VisionOS 2.0 og VisionOS 26.
        • Fremtidig support (efter 7. juli 2026): VisionOS 26 og Visi onOS 27.

    • watchOS Vi understøtter de tre seneste store udgivelser af watchOS.

      • Nuværende support (indtil 7. juli 2026): watchOS 10, watchOS 11 og watchOS 26.

      • Fremtidig support (efter 7. juli 2026): watchOS 11, watchOS 26 og watchOS 27.

  • Android-smartphones

    • Vi understøtter de fem seneste store udgivelser af Googles Android OS. Vi understøtter ikke andre versioner af Android, som Android Go eller Xiaomi HyperOS.

      Webex-appen understøttes ikke på Android 10 fra april 2025, siden Google annoncerede, at sikkerhedssupport til Android 10 udløb i marts 2023. Webex App 45.4 vil være den sidste version, der understøtter Android 10.

      Fra april 2026 understøttes Webex-appen ikke på Android 11. Webex version 46.4 vil være den sidste version, der understøtter Android 11.

    • Minimumshukommelseskrav: 4 GB RAM
    • Anbefalet minimum hukommelse: 6 GB RAM
  • Du får ikke Webex App-opdateringer fra App Store, hvis du bruger et operativsystem, der ikke understøttes. Du kan blive logget ud af mobilappen efter seks måneder. Vi opfordrer dig til at holde dig opdateret med de nyeste understøttede OS- versioner og versioner af Webex App.

Nye OS-udgivelser

Vi sigter mod at understøtte det nye operativsystem fra udgivelsesdagen. Eventuelle begrænsninger er inkluderet i ud givelsesnoterne.

Vi overvåger proaktivt kommende iOS- og Android-versioner og validerer Webex App for kompatibilitet med OS-betaudgivelser. Vi gør vores bedste for at løse eventuelle blokeringsproblemer eller inkompatibiliteter, der opdages under test.

Eksempel: iOS 18 er planlagt til at blive frigivet i september 2024. Vi validerer den aktuelle version af Webex App (iOS) for kompatibilitet med iOS 18 betaversioner. Hvis vi opdager blokeringsproblemer, bliver de rettet og frigivet i en opdateret version af Webex-appen (iOS) inden udgivelsesdatoen for iOS 18 GA. Hvis der ikke er nogen blokeringsproblemer, betragtes den aktuelle Webex App-version som kompatibel med iOS 18.

Rettelser er indarbejdet i henhold til Ciscos support- og vedligeholdelsespolitik.

Når en ny OS-version officielt er frigivet, validerer vi den nyeste version af Webex App på den nyligt udgivne version af operativsystemet. Eventuelle problemer, vi opdager, løses som en del af den næste regelmæssige funktion eller vedligeholdelse af Webex-app-udgivelsen.

Eksem pel: iOS 18 udgivet i september 2024. Webex-appen til iOS er valideret på iOS 18 GA-version og udpeget til at understøtte iOS 18.

Tidsplan for håndhævelse ved udgangen af livscyklussen

Vi opfordrer alle kunder til at holde sig på den seneste udgivelse.

UdgaveUdgivelseSlutningen af livet
46.5 (nuværende)--
46.4--
46.3Marts 20261. oktober 2026
46.2Februar 20261. september 2026
46.1Januar 20261. august 2026
45.12December 20251. juli 2026
45.11November 20251. juni 2026
45.10 Oktober 20251. maj 2026
45.9 September 20251. april 2026
45.8August 20251. marts 2026
45.7Juli 20251. februar 2026
45.6Juni 20255. januar 2026
45.5Maj 20251. november 2025
45.4 April 20251. oktober 2025
45.3Marts 20251. september 2025
45.2 Februar 20251. september 2025
45.1Januar 20251. august 2025
44.12 December 2024  1. august 2025
44.11 November 2024  1. august 2025
44.10 Oktober 2024  1. august 2025
44.9 September 2024  1. juli 2025
44.8 August 2024  1. juli 2025
44.7 Juli 2024  1. juli 2025
44.6 Juni 2024  1. juli 2025
44.5 Maj 2024  1. juli 2025
44.4 April 2024  1. juli 2025
44.3 Marts 2024  1. februar 2025
44.2 Februar 2024  1. februar 2025
44.1  Januar 2024  1. februar 2025

End of Life betyder, at denne version blokeres fra brug, og tekniske supportteams understøtter ikke den version.

Webex-app og Webex Meetings mobilapp

Kunder, der migrerer til Webex Suite mødeplatformen, deltager i møder i Webex-appen. Kunder, der ikke er på Webex Suite mødeplatformen, vil dog fortsat bruge Webex Meetings mobilappen til at deltage i møder eller webinarer.

Mobilbrugere har brug for Webex Meetings app til iOS eller Webex Meetingsapp til Android for at deltage i webinarer og deltage i møder, der ikke er hostet på Webex Suite mødeplatformen. Webex-mobilappen tillader ikke at deltage i disse.

Var denne artikel nyttig?
Var denne artikel nyttig?